מאמרים בנושא כספים ובנקים
המדריך לפתיחת חשבון בנק

כל מה שצריך לדעת בפתיחת חשבון בנק

החלטתם לפתוח חשבון בנק? במאמר זה אפרט כיצד עושים זאת נכון, למה צריך לשים לב ואיך יתכן שתקבלו תנאים טובים יותר בעמלות.

השלב הראשון בפתיחת חשבון בנק הוא להחליט לאיזה מטרה ישמש החשבון. האפשרויות רבות ומגוונות וכוללות חשבון פרטי, חשבון לעסק, חשבון חיסכון, חשבון למסחר במניות ועוד. חשוב גם להבין מי יהיו בעלי החשבון ולמי ימסר יפוי כוח לפעול בחשבון ובאלו תנאים.

לאחר שבחרנו לאיזה מטרה ישמש החשבון, צריך לבדוק האם אנו זכאים להטבות מסויימות בפתיחת חשבון. לדוגמא חיילים וסטודנטים זכאים להנחות משמעויות בעמלות ולפעמים אפילו לפטור מלא מעמלות למשך תקופה מסויימת (בד"כ 3 או 5 שנים).

השלב הבא הוא להחליט באיזה בנק לפתוח את החשבון. חשוב לעשות טבלת יתרונות וחסרונות לבנק כזה או אחר. לדוגמא בנק X קרוב אליי אבל בבנק Y יש תנאים יותר טובים. לאחר שעשינו טבלה כזאת, שדורשת כמובן מחקר שוק (אפשר לקרוא באתרי האינטרנט של הבנקים על האפשרויות), נצטרך להכין את עצמנו לפגישה עם פקיד הבנק. בד"כ רצוי לקבוע פגישה מסודרת מראש, אבל בכל סניף יקבלו אתכם גם ללא פגישה.

לפתיחת חשבון בנק יש צורך בתעודת זהות לכל אחד מהאנשים שפותחים את החשבון. (רישיון נהיגה ודרכון לא תקפים). יתכן שהבנקאי יבקש לראות תלושי משכורת משלושת החודשים האחרונים. תלושי המשכורת מספקים לפקיד הבנק אינדיקציה רחבה על המצב הכלכלי של פותח החשבון. לא חובה להראות את התלושים הנ"ל, אבל אם כן מראים, אזי לבטח תנאי החשבון יהיו טובים יותר. (ככלל, ככל שיש בידי פקיד הבנק יותר מידע עליכם, אך הוא יוכל להתאים לכם את סוג החשבון המתאים לכם ביותר וגם לתת לכם יותר הטבות בעמלות וכו').

יש להתכונן מראש ולדעת שהתהליך יכול לקחת למעלה משעה. התאזרו בסבלנות.

צעירים מתחת לגיל 18 נדרשים לבוא ביחד עם ההורים לפתיחת החשבון.

רצוי להגיע לבנק כאשר כבר יודעים מראש את התנאים של עלות ניהול החשבון שאליו אנו מתאימים (סטודנטים, עסקים וכו'). כדאי מאוד לקבל הצעה מבנק מתחרה או אפילו מסניף אחר של אותו בנק. הבנקים בד"כ ישוו או ישפרו תנאים מול כל הצעה שתראו להם.

בבואכם לפגישה עם פקיד הבנק, הציגו את עצמכם. אמרו שבאתם כדי לפתוח חשבון בנק למטרת: חשבון פרטי, חשבון עסקי, חשבון סטודנט.

פקיד הבנק ישאל אתכם שאלות על רצינותכם לפתוח חשבון בנק, יתכן שישאל שאלות לצרכי סטטיסטיקה ומחקר. הפקיד יבקש את מספר תעודת הזהות שלכם, יקליד אותה במחשב ויבדוק נתונים עליכם (על כך במאמר אחר), בעיקר אם אינכם בעלי חשבון מוגבל.

לאחר שהחלטתם ביחד עם פקיד הבנק איזה סוג חשבון ברצונכם לפתוח, יתחיל התהליך. הפקיד יצלם את תעודת הזהות שלכם, יבקש מכם לחתום על מסמכים רבים. מסמכים אלו וחתימתכם עליהם מעידים כי הבנתם את כל התנאים של ניהול החשבון. הפקיד יגדיש בפניכם את העלויות השוטפות של ניהול החשבון ויוסיף פרטים על דברים מיוחדים שצריך לשים לב אליהם. כדאי מאוד לבקש מספר חשבון קליט וזכיר לפני התחלת התהליך. ישנם בנקים שבהם המספר מתקבל אוטומטית וישנם בנקים שאפשר לבקש מספר.

לגבי מסגרת האשראי של חשבון הבנק: כדאי מאוד להתנהל ללא מסגרת אשראי של הבנק. כך תהיו בטוחים שלא תוציאו יותר ממה שאתם מכניסים. אולם, כדאי לבקש מסגרת אשראי בנקאית אם אתם יודעים שייתכן שתזדקקו לה. כדאי לבקש את המסגרת המקסימלית שעלותה היא המינימלית ביותר. יש לציין שאי אפשר לחרוג מתחום מסגרת האשראי ואם תעברו את המסגרת יחזרו לכם צ'קים או שלא יכבדו את כרטיס האשראי שלכם. (על חינוך פיננסי לשליטה בהוצאות במאמר אחר)

אם ברצונכם להזמין פנקסי צ'קים וכרטיס אשראי, ציינו זאת בפני הפקיד. גם כאן תחתמו על מסמכים של תנאי הפקת כרטיס אשראי ותקבלו דף עם פירוט העמלות.

הפקיד ישאל אתכם מה גובה מסגרת כרטיס האשראי שאתם רוצים. אתם יכולים לומר כל סכום שאתם רוצים, אבל כדאי לומר סכום מסגרת שאתם יכולים לעמוד בה (מסגרת אשראי של פי 1.5-2 מגובה המשכורת שלכם היא מסגרת סבירה, מכיון שישנם קניות גדולות שקונים בתשלומים וזה אכן תופס את גובה המסגרת). בכל מקרה, פקיד הבנק לא יאשר מסגרת גבוהה יותר ממה שהמחשב נותן לו, אלא אם הצגתם בפניו בטחונות לכך שיש לכם נכסים לשעבד.

פקיד הבנק יבקש מכם לחתום על משטח אלקטרוני כדי שהבנק יוכל לזהות את חתימתכם בפעילות מול הבנק.

בחשבון בנק משותף, יש מושג שנקרא: "סעיף אריכות ימים". מטרתו הוא להסדיר מה יקרה עם חשבון הבנק אם חס וחלילה אחד מהשותפים בחשבון ימות. אם לא תחתמו על סעיף אריכות ימים, אזי יתכן במקרה אסון תצטרכו אמצעי משפטי (צו קיום צוואה או צו ירושה) כדי לעשות בכספים כרצונכם. אם פקיד הבנק לא מזכיר את הסעיף הזה, הזכירו אותו בעצמכם ושאלו במה מדובר.

מומלץ ורצוי להצטרף לשירותי הבנק האלקטרוניים כגון: ניהול וצפיה בחשבון באינטרנט, פעילות בטלפון ובפקסימיליה. הצטרפותכם לשירותים אלקטרוניים כדאיים גם לכם וגם לבנק שכן הוא צריך פחות כוח אדם לאיוש הדלפקים בסניפים. שירותים אלו ניתנים בד"כ בחינם או בעלויות נמוכות. ישנם בנקים שלהם אפליקציות לניהול החשבון בטלפונים חכמים. שאלו את פקיד הבנק על כך.

לאחר שחתמתם על כל הניירת, הקפידו לבקש עותק מכל מסמך שעליו חתמתם. לפעמים מרוב נייר, קורה שהפקיד לוקח אליו גם את העותק שלכם. את כל המסמכים האלו תייקו בקלסר עם חוצץ שנקרא "פתיחת חשבון בנק".

לאחר שהחשבון נפתח בהצלחה, פקיד הבנק יאמר לכם מתי פנקסי הצ'קים שהזמנתם וכרטיס האשראי יגיעו לסניף.

תהליך פתיחת החשבון הסתיים בהצלחה. עכשיו המשימה הבאה שלכם היא להתנהל באחריות ועל כך במאמר אחר...

 
פגישת היכרות ללא התחייבות
בפגישה נבדוק כיצד ניתן לייעל את כלכלת המשפחה שלך וגם לחסוך לך כסף.
[לידיעה המלאה]
סידור מסמכים כלכליים - עושים סדר באי סדר
הידעת? מסמך כלכלי שברשותך יכול להיות ההבדל בין כסף בבנק לבין כסף שהלך... לפרטים ...
[לידיעה המלאה]
הוזלת שירותים ביתיים
רוצה להוזיל את ההוצאות הביתיות אבל אין לך זמן? אני אעשה זאת בשבילך!
[לידיעה המלאה]
ניוזלטר כלכלת המשפחה
אני מזמין אותך להרשם לניוזלטר כלכלת המשפחה וקבל בחינם את המדריך לניהול התקציב ...
[לידיעה המלאה]
מענה לכל שאלה שלך
רוצה לקבל מידע נוסף, לשאול שאלה?
אשמח לענות. בשמחה!
[לידיעה המלאה]
בדיקת מיחזור משכנתא ללא עלות
סביר להניח שהמשכנתא שלך מנופחת ללא כל סיבה.
אני מזמין אותך לחסוך הרבה כסף
[לידיעה המלאה]
 
שלח לחבר | הצהרת פרטיות | הדפס | הוסף למועדפים | מפת אתר | ייעוץ משכנתא אובייקטיבי | הייעוץ לכלכלת המשפחה | כלכלת המשפחה | שירותי העסק | אודות | דף הבית

DIGIT - בניית אתרים