למה באמת צריך יועץ לכלכלת המשפחה

למה באמת צריך יועץ לכלכלת המשפחה

כלכלת המשפחה מורכבת מארבע תחומים עיקריים: הניהול השוטף הכולל גם דיור ומשכנתאות, ניהול סיכונים כלכליים (ביטוח), מימוש יעדים והפן ההתנהלותי.

אצל רוב האנשים, כלכלת המשפחה מתקשרת רק עם תחום הניהול השוטף, כלומר ההכנסות וההוצאות ובשורה התחתונה – האם המשפחה במינוס או בפלוס.

תחום הניהול השוטף הוא התחום שבו נמצאת עיקר הפעילות. רוב הפעולות שאנו מבצעים בתחום ניהול הסיכונים או מימוש היעדים מתורגמים בד"כ להוצאה בניהול השוטף של כלכלת המשפחה. לדוגמא – כדי לממש יעדים צריך לחסוך, וחיסכון היא הוצאה. דוגמא נוספת: רכישת ביטוח כדי לנטרל סיכונים כלכליים כמוה כהוצאה בניהול השוטף.

אקח לדוגמא משפחה שנמצאת במינוס. איך היא למצב הזה? היא הוציאה יותר כספים מאשר היא מכניסה. ומה ההיגיון אומר שצריך לעשות כדי לתקן את זה? להוציא פחות כספים מאשר ההכנסה מאפשרת (אם ע"י הקטנת הוצאות ואם ע"י הגדלת ההכנסה).

וכמה מסובך זה צריך להיות? לוקחים אחד מעשרות הקבצים שמסתובבים באינטרנט שמסבירים כיצד צריך למלא מאזן וכיצד לנהל תקציב. תאמינו לי – לא צריך הרבה ידע בחשבון כדי לבצע את החישובים הנ"ל. לאחר מילוי הנתונים צריך פשוט לקבל החלטה שהולכים על זה – מחסלים את המינוס וממשיכים לצמוח.

האם צריך בשביל הנ"ל יועץ מיוחד שיסביר זאת? ובכן התשובה היא: חד וחלק לא.

אז למה בכל זאת צריך יועץ לכלכלת המשפחה?

אציג זאת בפניכם בדרך של רשימת תועלות ויתרונות:

 1. היועץ מסתכל על מיכלול הנתונים (המבוססים על עובדות ולא על רגשות או נתונים חסרים). לא ניתן להציג פיתרון לדילמה כלכלית שלא לוקח בחשבון את כל העובדות. תפקידו של היועץ הוא לאתר את העובדות החסרות והסמויות ולהכניסם למשוואה. יועץ טוב יודע גם לשאול את השאלות הנכונות (כי הוא מכיר פתרונות לשאלות אלו)
 2. היועץ משקף לנועצים את הדילמה הכלכלית. לעיתים הדילמה נראית ברורה על פני השטח, אך כמעט תמיד חבויים בה השלכות מרחיקות לכת
 3. ישנה שיטה מוכחת לטיפול בכלכלת המשפחה. את התהליך הנ"ל עברו אלפי אנשים בישראל. אין צורך להמציא את הגלגל מחדש. היועץ מעביר את השיטה לנועצים.
 4. היועץ לכלכלת המשפחה יודע להסתכל גם לטווח הארוך. הוא מבין את יחסי הגומלין שבין הטווח הקצר לטווח הארוך וההיפך.
 5. היועץ מציע מספר רב של פתרונות לדילמה / הבעיה הכלכלית. היותו גורם חיצוני לדילמה מאפשרת לו נקודת מבט מהצד. איך אמר יענק'לה רוטבליט בשירו: "דברים שרואים משם - לא רואים מכאן..."
 6. היועץ הוא אובייקטיבי לתהליך ולא מערבב את האמונות שלו עם האמונות של הנועצים.
 7. יועץ לכלכלת המשפחה מלווה את הנועצים או מכין אותם לפגישה עם פקיד הבנק.
 8. היועץ לכלכלת המשפחה מטפל גם בתחומים אחרים של כלכלת המשפחה שבהם אין לרוב האוכלוסייה ידע (זה מה שעושה אותו מומחה בתחומו)
  • עריכת תוכנית למימוש יעדים – היועץ בונה לנועצים תוכנית שעונה על שאלות כגון: כמה כסף צריך לחסוך ולאיזה תקופה לחסוך כדי להצליח לממש את כל / רוב היעדים שלה.
  • עריכת תוכנית לניהול הסיכונים הכלכליים – היועץ בונה לכל אחד מן הנועצים (מפרנס או עקר/ת הבית) תוכנית לניהול הסיכונים הכלכליים. מטרת התוכנית היא לנטרל את הסיכונים ולהמליץ לנועץ אלו פעולות עליו לנקוט.
  • דיור ומשכנתאות – אחת ההחלטות הכי חשובות בחיים (ביחד עם החלטה על הפנסיה) ודווקא החלטה זו מתקבלת בהינף יד וללא התכוננות. היועץ בודק את השפעת הוצאות הדיור והמשכנתא הנוכחית / העתידית על מרכיבי ההוצאות האחרים בכלכלת המשפחה. השפעה זו היא מכרעת ביותר - מדובר במאות אלפי שקלים.
 9. ניהול לא תקין של כלכלת המשפחה עולה הרבה מאוד כסף. בין שמדובר בריבית מיותרת לבנק, משכנתא שלא מותאמת למשפחה, ביטוחים מיותרים ועוד ועוד. העלות שמשלמים על הייעוץ זניחה לעומת החיסכון הכספי הצפוי.

לסיכום , כאשר יש לך דילמה כלכלית או צורך ביעוץ לכלכלת המשפחה, כדאי מאוד לפנות ליועץ לכלכלת המשפחה אשר ייתן לך פגישת היכרות ללא התחייבות.

מדוע זה חשוב?
כדי שיהיה אפשר להכיר את היועץ ולראות אם יש דינמיקה טובה ביניכם, כדי שהיועץ יבדוק האם בכלל יש צורך בייעוץ - לעיתים צריך לעשות מספר פעולות פשוטות והעניין מסתדר, לעיתים המצב חמור וצריך התערבות מהירה כדי להמנע מהפסדים מיותרים.

מה לגבי הקשיים להחשף?
חשוב מאוד לשתף את היועץ בכל הפרטים הרלוונטיים. גם בפגישת ההיכרות וגם בפגישות הייעוץ. היועץ לא יכול לתת ייעוץ מצויין בלי לקבל את כל הפרטים והעובדות.

מה לגבי סודיות הנתונים?

בדקו שהיועץ שאליו אתם הולכים, מספר לכם על סודיות המידע ושכל הנתונים שאתם חושפים בפניו נשארים אצלו בלבד והם משמשים רק לצורך הייעוץ.

בהצלחה!

 
פגישת היכרות ללא התחייבות
בפגישה נבדוק כיצד ניתן לייעל את כלכלת המשפחה שלך וגם לחסוך לך כסף.
[לידיעה המלאה]
סידור מסמכים כלכליים - עושים סדר באי סדר
הידעת? מסמך כלכלי שברשותך יכול להיות ההבדל בין כסף בבנק לבין כסף שהלך... לפרטים ...
[לידיעה המלאה]
הוזלת שירותים ביתיים
רוצה להוזיל את ההוצאות הביתיות אבל אין לך זמן? אני אעשה זאת בשבילך!
[לידיעה המלאה]
ניוזלטר כלכלת המשפחה
אני מזמין אותך להרשם לניוזלטר כלכלת המשפחה וקבל בחינם את המדריך לניהול התקציב ...
[לידיעה המלאה]
מענה לכל שאלה שלך
רוצה לקבל מידע נוסף, לשאול שאלה?
אשמח לענות. בשמחה!
[לידיעה המלאה]
בדיקת מיחזור משכנתא ללא עלות
סביר להניח שהמשכנתא שלך מנופחת ללא כל סיבה.
אני מזמין אותך לחסוך הרבה כסף
[לידיעה המלאה]
 
שלח לחבר | הצהרת פרטיות | הדפס | הוסף למועדפים | מפת אתר | ייעוץ משכנתא אובייקטיבי | הייעוץ לכלכלת המשפחה | כלכלת המשפחה | שירותי העסק | אודות | דף הבית

DIGIT - בניית אתרים