מאמרים בנושאים כלליים
מה צריך לעשות כלכלית כשנולד תינוק חדש

מה לעשות כלכלית כשנולד תינוק חדש

נולדה לך תינוק או תינוקת ? מזל טוב!

האם יש צורך להתכונן כלכלית לתינוק חדש במשפחה? בוודאי שכן. יש לחסוך מראש מספיק כסף כדי לממן את הבדיקות הרפואיות והקניות שצריך לעשות וכמובן לדאוג לקבל החזרים מקופת החולים ומחברות הביטוח למי שיש, אולם – האם יש פעולות כלכליות שצריך לעשות לאחר שהתינוק כבר נולד? מאמר זה יעשה סדר בעניין.

מענק לידה - הדבר הראשון שיש לעשות עוד בבית החולים הוא להירשם במשרד הפנים. רישום זה מוודא שהיולדת תקבל מענק לידה– זהו מענק בסכום קבוע המוענק ליולדת לפי מספר הלידות עד כה. כמו כן – משרד הפנים ישלח ספח חדש לתעודת הזהות לשני ההורים בצירוף תעודת לידה בעברית בדואר עד חודש לאחר הרישום. אם ברצונך לקבל תעודת לידה דו לשוניתיש למלא טופס ולשלוח באתר משרד הפנים.

עדכון המעסיק על הלידה – יש לעדכן את המעסיק לגבי הלידה – להלן פירוט.

דמי לידה - יש לדאוג לקצבת דמי לידה. יש מקומות עבודה שמעבירים אוטומטית את נתוני השכר לביטוח הלאומי ואין צורך להגיש טופס 355 לביטוח לאומי וכן אם האמא היא עצמאית. בשאר מקומות העבודה יש לבקש מהמעסיק שימלא את החלק הרלוונטי בטופס 355 ואז לשלוח את הטופס הנ"ל לביטוח לאומי. אם האבא מחליף את האמא בחופשת הלידה יש למלא טופס 360 באתר ביטוח לאומי.

חופשה אבהות לאחר לידת תינוק - הכנסת אישרה לאחרונה את החוק של ח"כ תמר זנדברג המתיר לאב להעדר מהעבודה 3 ימים על חשבון ימי חופשה בתשלום ו – 5 ימי מחלה על חשבון המעסיק כחופשת אהבות. יש להודיע למעסיק אם האב מעוניין בחופשה זו.

שמירת הריון – יש להגיש לאחר שעברו 30 ימים של שמירת הריוןואז יש לקבל מרופא הנשים את טופס ביטוח לאומי 331 – אישור רפואי לגמלה לשמירת הריון ולהגיש ביחד עם טופס ביטוח לאומי 330 – תביעה לתשלום גמלה לשמירת הריון.

קצבת ילדים – קצבת הילדים נכנסת לחשבון הבנק ב 20 לחודש, אם ילדת עד לתאריך 15 לחודש, קצבת הילדים תכנס החל מהחודש הבא לחודש הלידה ואם ילדת לאחר ה 15 בחודש, אזי קצבת הילדים תעודכן עוד באותו חודש. יתכן שתכנס קצבת ילדים קודמה ולאחר מספר ימים ישולם ההפרש. יש לעקוב ולבדוק שסכום הקצבה נכון למספר הילדים.

רישום לקופת חולים – לאחר שיש את מספר תעודת הזהות של התינוק יש להירשם בקופת חולים – בד"כ ביטוח לאומי רושם את התינוק אוטומטית לקופת החולים שבה ההורה מקבל את קצבת הילדים. אולם רצוי מאוד לגשת פיזית לקופת חולים ולרשום את התינוק לקופה. בתהליך הרישום רצוי לצרף את התינוק גם לביטוחים המשלימים של קופת החולים וכן לדאוג לקבלת 2 כרטיסי קופת חולים לשני ההורים. (בד"כ מנפיקים אחד אלא אם מבקשים – זה חינם וכדאי שגם להורה השני יהיה כרטיס).

רישום לביטוחים נוספים – אם למשפחה יש ביטוח רפואי פרטי, רצוי מאוד לרשום את התינוק לביטוח רפואי פרטי, ככל שמצטרפים מוקדם יותר לביטוח רפואי פרטי התשלום יהיה נמוך יותר. לביטוח סיעודי פרטי אפשר לצרף תינוק החל מגיל 3 ויש לדאוג לשים תזכורת ביומן לבצע זאת. אם יש למשפחה ביטוחים נוספים (כגון ביטוח צד ג') יש לוודא שהתינוק צורף גם לפוליסות אלו.

עדכון תאגיד המים במספר הנפשות המתגוררות בדירה ­– תעריף המים מחושב בין היתר ע"י מספר הנפשות המתגוררות בדירה. יש לעדכן את תאגיד המים העירוני במוקד שירות הלקוחות במספר הנפשות המתגוררות בדירה (בד"כ ע"י שליחת ספח תעודת זהות המעודכן).

שעת הנקה - עובדת המועסקת במשרה מלאה זכאית להעדר מהעבודה במשך שעה ביום למשך ארבעה חודשים לאחר חופשת הלידה, ללא פגיעה בשכרה

נקודות זיכוי במס – זיכוי הוא הפחת מסכום המס לתשלום. האב והאם מקבלים נקודות זיכוי במס עבור התינוק החדש שנולד. יש לעדכן את מדור שכרר בעבודה לגבי התינוק שנולד ולבקש לעדכן את נקודות הזיכוי . דוגמא: אם המס לתשלום הוא 500 ₪ ונקודת זיכוי אחת שווה 200 ₪ אזי העובד ישלם רק 300 ₪ מס הכנסה.
להלן מאמר לתזכורת "
הכרת תלוש המשכורת".

פתיחת קופת חיסכון – אם ברצונכם לפתוח קופת חיסכון לתינוק שנולד , יש לפתוח אותה כמה שיותר מוקדם כדי לצבור כספים באפקט ריבית דריבית, אך כמובן שלא לפתוח קופת חיסכון אם יש מינוס. לגבי היכן לפתוח את קופת החיסכון יש להתייעץ עם יועץ השקעות אובייקטיבי.

עדכון מוטבים - יש לעדכן את המוטבים בביטוחי חיים, קרנות פנסיה וקרנות השתלמות ולהוסיף את התינוק למוטבים (בעת עדכון מוטבים יחול רק העדכון האחרון שבוצע).

עריכת רישום מתנות – יש לבצע רישום מדויק של המתנות שהתינוק והמשפחה קיבלו שהרי כידוע אין מתנות חינם ומה שקיבלנו נצטרך מתישהו גם להחזיר...

ועכשיו - לאחר שכל המשימות בוצעו בהצלחה, אפשר להנות מהתוספת הנפלאה שנוספה למשפחה וגם לישון טיפה טיפה יותר טוב....

 
פגישת היכרות ללא התחייבות
בפגישה נבדוק כיצד ניתן לייעל את כלכלת המשפחה שלך וגם לחסוך לך כסף.
[לידיעה המלאה]
סידור מסמכים כלכליים - עושים סדר באי סדר
הידעת? מסמך כלכלי שברשותך יכול להיות ההבדל בין כסף בבנק לבין כסף שהלך... לפרטים ...
[לידיעה המלאה]
הוזלת שירותים ביתיים
רוצה להוזיל את ההוצאות הביתיות אבל אין לך זמן? אני אעשה זאת בשבילך!
[לידיעה המלאה]
ניוזלטר כלכלת המשפחה
אני מזמין אותך להרשם לניוזלטר כלכלת המשפחה וקבל בחינם את המדריך לניהול התקציב ...
[לידיעה המלאה]
מענה לכל שאלה שלך
רוצה לקבל מידע נוסף, לשאול שאלה?
אשמח לענות. בשמחה!
[לידיעה המלאה]
בדיקת מיחזור משכנתא ללא עלות
סביר להניח שהמשכנתא שלך מנופחת ללא כל סיבה.
אני מזמין אותך לחסוך הרבה כסף
[לידיעה המלאה]
 
שלח לחבר | הצהרת פרטיות | הדפס | הוסף למועדפים | מפת אתר | ייעוץ משכנתא אובייקטיבי | הייעוץ לכלכלת המשפחה | כלכלת המשפחה | שירותי העסק | אודות | דף הבית

DIGIT - בניית אתרים